برش لیزر ورق آهن

برش لیزر ورق آهن چیست؟

برش لیزری آهن یکی از عوامل افزایش سرعت و کاهش هزینه مراکز صنعتی می‌باشد که مد نظر اکثر صنعت‌گران می‌باشد، برش آهن توسط لیزر به این نحو می باشد که اشعه به وسیله یک منبع با توان زیاد به سمت محل مورد نظر تابیده شده و به وسیله ذوب کردن و یا تقطیر، آهن برش می‌خورد. مواد مذاب نیز به وسیله استفاده از گاز نیتروژن یا گاز اکسیژن از محل برش خورده دور می شود. اگر گاز استفاده شده اکسیژن باشد، آن نیز به کمک لیزر آمده و می‌توان برش را با سرعت و دقت بالاتری صورت گیرد، اما در این حالت کیفیت برش نسبت به زمانی که از نیتروژن استفاده می‌کنید کمتر می‌شود. در صورتی که استفاده از گاز نیتروژن دقت کار را بالا برده ولی نمی‌توان برای برش آهن با ضخامت بالا از آن استفاده نمود.

ویژگی های برش لیزر ورق آهن

به دلیل اینکه لیزر کار برش آهن را به صورت یکنواخت و مداوم انجام می‌دهد، بنابراین کار برش داده شده نسبت به روش‌های سنتی و مکانیکی بسیار تمیز و با دقت بیشتری تولید می گردد و به علت درگیر شدن بخش کمی از آهن در برش که در برابر گرما قرار می گیرد، احتمال تاب برداشتن آهن بسیار کم است.

برش لیزر ورق آهن نسبت به برش پلاسما انرژی کمتری مصرف می‌کند و دقت بالاتری دارد، ولی ضخامتی که این دستگاه می توان آهن را برش دهد بیشتر از دستگاه برش پلاسما نمی باشد. ولی متخصصان در حال تولید دستگاه برش لیزری هستند که بتواند برای ضخامت‌های بالاتر نیز قابل استفاده باشد ولی قیمت تمام شده این دستگاه برش آهن از قیمت دستگاه پلاسما بیشتر خواهد بود.

مزایای برش لیزری آهن

۱.قابلیت برش انواع طرح ها و اشکال سفارشی

در حقیقت ساخت شکل های مختلف با استفاده از لیزر به مراتب از سایر روش های موجود در بازار آسان تر می باشد. اگر می خواهید برش ورق های آهن و تولید اشکال منحصر به فرد داشته باشید، دستگاه لیزر گزینه مناسبی می باشد. 

۲.فرایند سریع برش لیزری

فرایند برش لیزری در مقایسه با روش هایی چون برش مکانیکی، واتر جت، پلاسما، و … با سرعتی بسیار بالا صورت می گیرد. همچنین از طرفی، با توجه به تمرکز پرتوی لیزر و هدایت دقیق آن، برش آهن با ظرافت و دقت بی نظیری انجام می گیرد. در واقع این مزیت باعث شده تا زمان انجام کار کمتر شده و به علاوه نیازی به تمیزکاری پس از پایان کار نباشد. این مورد به نوبه خود باعث سریع شدن فرایند برش لیزری آهن می گردد.

۳.تولید قطعات و محصولات سالم و بدون نقص

در بسیاری از مواقع و استفاده از روش های مکانیکی، واترجت و … برش فلز آهن همراه با خطا می باشد. در حالی که دستگاه لیزر با دقت بالا ورق های آهن را برش زده و در نتیجه پایان کار محصولات سالم و بی نقصی تولید می کند.

۴.دقت بالا در برش ورق آهن

همانطور که گفته شد، در هنگام کار با لیزر احتمال آسیب دیدن و یا تغییر شکل قطعات آهنی به شدت کاهش می یابد. در نهایت محصولات نهایی در مقایسه با سایر روش های برش با دقت و کیفیتی بالا تولید می گردند. 

۵.محدودیت استفاده از برش لیزری آهن

برش لیزری در مقایسه با سایر روش ها، از لحاظ قیمت بالاتر می باشد. با این حال با توجه به مزایای این فناوری، بسیاری از تولیدکنندگان سرمایه گذاری در این حوزه را بسیار ارزشمند می دانند.

3 نوع ورق فرمینگ
انواع ورق فرمینگ

دستگاه برش لیزر آهن

آهن یکی از سخت ترین فلزاتی می باشد که البته کاربرد بسیار زیادی نیز در ساخت وسایل گوناگون دارد. جنس سخت آهن باعث شده تا برش آن نیز به مراتب کاری سخت تر باشد. برش آهن با روش های گوناکونی صورت می گیرد که یکی از بهترین روش ها برش لیزر آهن می باشد. برش لیزر آهن مزایای زیادی را در بر دارد و از بهترین و مدرن ترین روش هایی می باشد که بشر تا کنون به آن دست یافته است. تکنولوژی و دستگاه های برش لیزر آهن به کشور ما نیز وارد شده است و در حال حاضر شرکت های زیادی وجود دارند که در این زمینه فعالیت می کنند.

برش لیزری آهن با کیفیت

کیفیت برش لیزر آهن بستگی به نوع دستگاهی دارد که برای این کار مورد استفاده قرار داده می شود. هر چه دستگاه پیشرفته تر باشد در نتیجه کیفیت برش را بالاتر خواهد برد. شرکت های زیادی در زمینه برش لیزر آهن فعالیت انجام می دهند که البته همگی آنها از دستگاه های پیشرفته بهره مند نمی باشند و دستگاه هایی را به کار گرفته اند که از لحاظ کیفی در سطح پایینی قرار دارند و در نتیجه برش لیزری آهن با کیفیت بالا انجام نخواهد گرفت. برای اینکه برش لیزر آهن با کیفیت اجرا گردد، نسبت به سابقه و اعتبار شرکت اطمینان حاصل نمایید. زیرا بسیاری از شرکت ها چندان دقتی در برش نشان نمی دهند و تنها به فکر منافع خود می باشند.

مزایای برش لیزر آهن

  • ضایعات اضافی کمتر
  • صاف بودن سطح ایجاد شده
  • دقت بالا در حین برش تا حدود یک میلیمتر
  • عدم سوختگی برش ایجاد شده بر روی قطعه
  • امکان برش در طرح‌ها و اشکال مختلف با توجه به نظر مشتری
  • سرعت بسیار بالای برش لیزر به دلیل توان بالای دستگاه cnc
  • ایجاد سوراخ‌های بسیار ریز به اندازه یک میلی‌متر توسط برش لیزر