ورق اسیدشویی

ورق استیل چیست ؟

ورق استنلس استیل ( فولاد ضد رنگ ) آلیاژی از آهن است، عناصر تشکیل دهنده این فلز شامل کربن، کروم، نیکل و آهن است که تفاوت اصلی بین آهن و استیل، میزان کربن استفاده شده در ساختار آن‌ها می‌باشد. کربن موجود در فلز استیل از 0.30 % الی 1.75% می‌تواند متغییر باشد.

خاصیت ضد زنگ بودن ورق استیل به دلیل وجود عنصر کروم در این آلیاژ می‌باشد، حداقل کروم موجود در آن 10.5 درصد است که یک لایه نازک اکسید کروم بر روی سطح استیل ( فولاد) ایجاد می‌کند که لایه غیرفعال نامیده می‌شود. همین ویژگی باعث شده قیمت ورق استنلس استیل نسبت به سایر ورق‌های فولادی بیشتر باشد.

این لایه از خوردگی و زنگ زدگی روی سطح استیل جلوگیری می‌کند. هر چه مقدار کروم در استیل بیشتر باشد، مقاومت در برابر خوردگی بیشتر است. لازم به ذکر است که ورق استیل علاوه بر ضد زنگ بودن دارای ویژگی‌های دیگری نظیر بازیافت پذیر بودن، استحکام در برابر خوردگی، طول عمر زیاد، مقاومت در برابر حرارت می‌باشد. ورق استیل استنلس همچنین حاوی مقادیر مختلفی از عناصر دیگر مانند مولیبدن، سیلیکون و منگنز است. علاوه‌بر این برای افزایش شکل‌پذیری ورق استیل می‌توان عنصر مولیبدن را به ساختار آن اضافه نمود.

درصد هر یک از عناصر تشکیل دهنده ورق استیل با توجه به نوع ورق و کاربرد آن متفاوت می‌باشد. ضخامت ورق استیل بر حسب گیج اندازه گیری می‌شود. هر چه مقدار گیج بیشتر باشد، مواد نازک تر خواهد بود و هر چه گیج کمتر باشد، فولاد ضخیم تر و بادوام تر خواهد بود. ورق های استیل بین 8 تا 30 گیج قرار می گیرند، اگرچه برخی از محصولات نازک تر یا ضخیم تر ممکن است برای کاربردهای خاص در دسترس باشند.

انواع استانداردهای ورق استیل صنعتی

ورق استیل صنعتی در گرید ها و استانداردهای مختلفی تولید می شوند که این استانداردها مشخصه نوع و کاربرد آن ها در صنایع گونان و محصولات مرتبط با خود را دارد. اصطلاح بگیر بودن یا نگیر بودن در ورق استیل صنعتی مشخص می نماید که کالای مورد نظر در کدامیک از کدگذاری های استنلس استیل قرار می گیرد. به عنوان مثال کدهایی که با عدد ۳ شروع می شوند جزو ورق های استیل صنعتی نگیر بوده و جذب آهن ربا نمی شوند. هر یک از این استاندارد ها میزان مقاومت آن در برابر خوردگی در محیط های اسیدی، رطوبت، حرارت و حتی نحوه شکل گیری محصول نهایی را تعیین می کنند. به عنوان مثال اینکه ورق استیل صنعتی برای فرم دهی در دستگاه پرس قرار می گیرد و نیاز است از نظر گرید به گونه ای باشد که در زمان پرسکاری دچار گسستگی نشود و یا اینکه برای ساخت مخازن اسیدی کاربرد داشته و می بایست در برابر خوردگی اسیدی مقاومت بیشتری داشته باشد. بصورت کلی ورق استیل صنعتی با گریدها و استانداردهای زیر تولید و در صنایع مربوطه مصرف می شوند.

گرید ۳۰۲ :

این گرید علاوه بر استحکام بالایی که دارد، در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته و جزو گروه ورق های استیل صنعتی نگیر می باشد که جذب مغناطیسی ندارد.

گرید ۳۰۳ :

این گرید در گروه فولادهای ضد زنگ آستنیتی می باشد که برای تولید قطعات با کارایی ماشینکاری بالا تولید شده اند و جذب آهن ربا نمی شود.

گرید ۳۰۴ :

این گروه به دلیل داشتن درصد بالای نیکل و کروم، جهت ساخت تجهیزات برای مصرف در صنایع شیمیایی، غذایی و فرآورده های لبنی و آشامیدنی بسیار مناسب می باشد. این گرید جذب آهن ربا نمی شود و از جهت استحکام و مقاومت در برابر خوردگی در گروه خود بسیار عالی می باشد.

گرید ۳۰۵ :

این نوع از استنلس استیل جزو گروه های فولاد ضد زنگ آستنیتی کروم نیکل می باشد که به دلیل درصد نیکل بالا پایین ترین کارایی در ماشینکاری را دارا می باشد. این گرید هم در برابر خوردگی مناسب می باشد.

گرید ۳۰۸ :

این گرید مانند دیگر گریدهای گروه ۳ جذب آهن ربا نداشته و اغلب در تجهیزات رستوران و تجهیزات ریخته گری، مخازن شیمیایی و در تولید سیم جوش استفاده می شود.

گرید ۳۱۰ :

این گرید به دلیل بالا بودن میزان نیکل و کروم علاوه بر مقاومت بالا در برابر خوردگی اسیدی و اکسیداسیون، در دمای بالا تا ۲۱۰۰ درجه فارنهایت و جوش پذیری و شکل پذیری، کارایی بالایی دارد.

ورق رنگی
ورق اسیدشویی
خرید ورق استیل

گرید ۳۱۴ :

این گرید دارای ویژگی مقاومت در برابر دما بوده که به دلیل ماده سیلیکون در این آلیاژ این نوع از مقاومت بالا در دمای بالا در میان سری‌های فولاد کروم نیکل است.

گرید ۳۱۶ :

این گرید ضد زنگ دارای کروم، نیکل و مولیبدن بوده که این عناصر موجب افزایش مقاومت به خوردگی می نماید. این نوع فولاد در برابر حرارت تا ۱۶۰۰ درجه فارنهایت مقاومت می کند و بیشترین کاربرد آن در صنایع شیمیایی، کاغذ و خمیرکاغذ، برای پردازش و توزیع مواد غذایی و نوشیدنی، صنایع دریایی به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و در محیط های خورنده تر استفاده می شود.

گرید ۳۱۷ :

این گرید دارای درصد بالایی از عنصر مولیبدن می باشد که در محیط های بسیار خورنده و معمولا در سیستم های اسکرابر دستگاه های کنترل آلودگی هوا استفاده می شود که برای حذف ذرات و یا گاز از جریان های اگزوز صنعتی استفاده می شود.

گرید ۳۱۸ :

این آلیاژ از استنلس استیل دارای عنصر تیتانیوم به میزان حداقل پنج برابرکربن می باشد که این افزودنی برای کاهش یا حذف رسوب کربن کاربیدی است که حاصل جوشکاری یا قرار گرفتن در معرض دمای بالا به وجود آمده و در صنعت هوافضا مورد استفاده قرار می گیرد.

گرید ۳۴۷ :

در شرایط بسیار اکسید کننده و خوردگی بالا مقاومت بیشتری نسبت به فولاد ضد زنگ ۳۲۱ دارد. نوع ۳۴۷ باید برای کاربردهایی مورد نیاز است که حرارت متناوب بین ۸۰۰ تا ۱۶۵۰ درجه فارنهایت و ۱۶۵۰ مورد نیاز است.

گرید ۳۴۸ :

این گرید از گروه استیل های ضد زنگ آستنیتی است که مقاومت عالی در برابر خوردگی بین دانه ای دارد که این آلیاژ در برابر خوردگی جو، مواد غذایی، محلول های استریلیزه، بسیاری از مواد شیمیایی آلی و غیر آلی و رنگ دانه ها مقاومت خوبی میکند.

گرید ۴۱۰ :

این گرید دارای ساختار ماتنزیتی بوده و از مقاومت بالا در برابر خورندگی و استحکام و سختی برخوردار است.

گرید ۴۳۰ :

این فولاد از گروه گریدهای استنلس استیل فریتی است و مقاومت ویژه‌ای در برابر اسید نیتریک دارد. اگرچه مقاومت کششی آن از فولادهای ضد زنگ آستنیتی کمتر است، اما برای بسیاری از کاربردهای سنگین هنوز هم به اندازه کافی مستحکم است.

گرید۴۳۴ :

این فولاد از گروه فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی است و در صورت بازپخت، دارای مقاومت کششی بالایی می باشد.
لازم به توضیح است که از بین ورق های استنلس استیل گریدهای ۳۰۴، ۳۰۸ و ۳۱۶ جزو گریدهای پر مصرف در صنایع گوناگون می باشند.
آلیاژ های دیگری از گروه استنلس استیل می باشد که صرفاً به شرح متن به نام آن ها اشاره می شود که شامل گریدهای L, H, SS با کدهای ۳۰۱، ۳۰۲، ۳۰۳، ۳۰۳Se، ۳۰۴، ۳۰۴L، ۳۰۴N، ۳۲۱، ۳۴۷ و ۳۴۸ و ۳۰۲B، ۳۰۸، ۳۰۹، ۳۰۹S، ۳۱۰، ۳۱۰S، ،۳۱۴۳۱۶، ۳۱۶L، ۳۱۶F، ۳۱۶N، ۳۱۷، L۳۱۷ بسنده می کنیم.

انواع ورق استیل صنعتی از نظر ظاهر

 • استیل مات
 • استیل براق
 • استیل خشدار
 • استیل طرحدار
 • استیل میرور
 • استیل رنگی
 • و…

انواع کاربرد و ویژگی ورق استیل صنعتی

ورق استیل صنعتی از نظر کاربرد به دو گروه زیر تقسیم بندی می شوند :

 • – ورق استیل صنعتی
 • – ورق استیل دکوراتیو

ورق استیل صنعتی مصرفی در گروه های صنعتی معمولا جزو گروه های مانند ۳۰۴، ۳۱۶، ۴۱۰، ۴۲۰ و از این قبیل گریدها که در مقابل خورندگی، اکسیداسیون و استحکام دارای مقاومت بالایی می باشند و ورق های مصرفی در گروه های دکوراتیو معمولا جزو گروه های رنگی و کم مقاومت در برابر محیط های خورنده، دارای اکسیداسیون بالا و کم استحکام می باشند.

از ویژگی های ورق استیل صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • • ظاهر زیبا
 • • مقاوم در برابر خوردگی
 • • قابلیت جوشکاری
 • • ضدزنگ بودن
 • • قابلیت بازیافت
 • • عمر مفید و طولانی
ورق آهن
خرید ورق استیل

سایز بندی ورق استیل صنعتی

ورق های استیل صنعتی در دو ابعاد استاندارد و یک سایز شیت فابریک تولید و عرضه می گردد.

ابعاد استاندارد : ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلیمتر (هزار و دویست و پنجاه در دو هزار و پانصد) که تحت عنوان ورق بلند در بازار شناخته می شود.

ابعاد استاندارد : ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلیمتر (هزار در دو هزار) که در بازار تحت عنوان ورق کوتاه شناخته می شود.

ابعاد شیت فابریک : ۱۲۲۰*۲۴۴۰ میلیمتر (هزار و دویست و بیست در دو هزار و جهارصد و چهل) که تحت عنوان شیت فابریک در بازار شناخته می شود و بصورت برش خورده از کارخانه اصلی ارسال می شود.

ابعاد سفارش مشتری : این ابعاد متغیر بوده و از رول برش می شود.

واحد های اندازه گیری در ورق استیل صنعتی

کلیه ابعاد در این حوزه بصورت میلیمتر لحاظ می گردد.

قیمت ورق استیل صنعتی :

قیمت ورق استیل در بازار همیشه در حال نوسان بوده که همین امر باعث می شود این نیاز احساس شود که قبل از هر اقدامی برای خرید یا براورد هزینه از قیمت ورق استیل روز اطمینان حاصل نمایید.

خبر خوب هم می تواند این باشد که به منظور سهولت در این امر، مکس آلیاژ برای شما مشتریان محترم به صورت روزانه تمام قیمت های موجود بر روی سایت را به روز کرده و تنها کافیست که به راحتی با یک نگاه به جداول قیمتی ورق استیل ما از قیمت روز مطلع گردید.

خرید ورق استیل صنعتی:

به صورت کلی برای خرید انواع آهن آلات در بازار امروز ایران با توجه به تنوع موجود نمی توان بدون بررسی کافی اقدام نمود.

پس علوه بر قیمت، نحوه خرید شما هم بسیار با اهمیت می باشد.

زیرا که مواردی همچون خرید مستیم ورق استیل، سریع بودن برای تحویل، خرید اعتباری، تنوع محصول و … در زمان تهیه و خرید ورق استیل صنعتی برای شما می تواند تاثیر زیادی در کسب و کارتان داشته باشد.